Koszyk
Rachunek: 0
Suma: 0,00 zł
Lampy UV

Plaga jaką jest zielona woda w naszych oczkach wodnych

 

– czyli zanieczyszczenie algami unoszącymi się w wodzie – to jeden z największych i najbardziej znanych problemów z którymi musza zmagać się właściciele oczek wodnych zwłaszcza na wiosnę i wczesnym latem. Pomimo tego ze kiedyś był to główny problem dręczący właścicieli oczek wodnych dzisiaj z pomocą łatwo dostępnych lamp UV bardzo łatwo go uniknąć. Łatwe do założenia i tanie w utrzymaniu lampy UV powodują że mikroskopijnej wielkości algi (jednokomórkowce) zlepiają się w większe bryły które filtry usuwają bez problemu.

 

 

Wybór odpowiedniej lampy UV

 

W naszej ofercie dostępnych jest wiele rodzajów lamp, inne rozmiary, typy i kształty. Jeśli chodzi o moc to dostępne lampy mają w przedziale od 4-55 watów dla oczek do 100m3 – w przypadku większych zbiorników wodnych potrzeba odpowiednio zastosować większą ilość aby osiągnąć wymaganą wydajność. Wybór tej właściwej zależy od wielu czynników – ale najważniejszy to objętość zbiornika wodnego, liczba ryb, zacienienie, oraz ilość roślin. Ciężko jest kupić za dużą lampę ale można mieć problem za mało wydajnej dlatego też lepiej kupić lampę o większej mocy aby mieć rezerwę.

Ważne jest także aby wziąć pod uwagę pojemność biofiltrów ponieważ zainstalowane lampy UV znacznie zwiększy ilość zanieczyszczeń z którymi filtr musi sobie poradzić (komórki alg połączone w większe cząstki). Jeśli filtr montujemy równocześnie z lampą lub jest świeżo wyczyszczony rekomendujemy włączyć go trzy dni wcześniej przed załączeniem żarnika UV – pozwoli to kulturom bakterii z filtra oswoić się z większym przepływem biomasy. Mamy także w swojej ofercie zestawy filtrów i lamp UV które są idealne dla mniejszych zbiorników wodnych.

 

Zbiornik wodny bez lampy UV

 

zahradne jazierko bez UV lampy
jazierko bez UV lampy

 

Zbiornik z zainstalowaną lampą UV

jazierko so spravnou technologiou
 
 
jazierko so spravne navrhntou uv lampou